T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
SAKARYA / FERİZLİ - ŞEHİT HAKAN BAYRAM ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Mevzuat

  • "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan 17 Nisan 2007 tarihli ve 2007/33 sayılı "Okul Kantinlerinin Denetimi ve Uyulacak Hijyen Kuralları Genelgesi"nin A- Genel Kurallar Bölümünün 16. maddesi, Milli Eğitim Bakanlığının 21.07.2011 tarihli ve 2011/41 sayılı Genelgesi ile   "Eğitim kurumlarımızın, yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri dâhil olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri, v.b. yerlerde, çocukların dengesiz beslenmesine şişmanlığa (obezite) sebep olabileceğinden, doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan (enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve kolalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makinelerde bulundurulmayacaktır. Bunların yerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satış yapılabilen meyve bulundurulacaktır."  şeklinde değiştirilmiştir.

GENELGE KAPSAMINDA
SATIŞI YAPILMAYACAKLAR *

GENELGE KAPSAMINDA
SATIŞI YAPILABİLECEK İÇECEKLER

a)İçecekler

Enerji içecekleri,
Aromalı içecekler,
Aromalı doğal mineralli içecekler,
Kola
Meyveli içecekler (gazlı olanlar) 
Meyveli doğal mineralli içecekler (gazlı olanlar)
Tonik,
Yapay soda,
Aromalı içecek tozu,
Aromalı şurup,
Aromalı su
b) Kızartmalar (Yağda kızartılan tüm gıdalar bu kapsamda değerlendirilmelidir)
c) Cipsler (Yayımlanmış tebliği bulunmamaktadır. Mısır çerezlerinin de aynı kapsamda değerlendirilmesi gerekir)

Meyve suyu
Meyve nektarı
Konsantreden üretilen meyve suyu
Meyve püresi
Meyve suyu konsantresi
Meyve suyu tozu
Meyveli içecekler (gazsız olanlar) 
Meyveli doğal mineralli içecekler (gazsız olanlar) 
Meyveli içecek tozu
Meyveli şurup
Doğal mineralli su,

* Bunların yerine Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı'ndan kayıt/onay belgesi almış işletmelerde üretilmiş olan veya ürün ithal ise ithalatta uygunluk yazısı verilmiş olan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulacaktır.

  • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği" 5 Şubat 2013 tarih ve 28550 sayı ile Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu Yönetmeliğin amacı, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinin özel hijyen şartlarına, gıda güvenilirliğine ve resmî kontrolüne ilişkin kuralları belirlemektir
Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 28.03.2016 - Güncelleme: 01.05.2020 14:42 - Görüntülenme: 508
  Beğen | 0  kişi beğendi